Projekt "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków"
- 01.12.2024 17:56
- Listopad - podsumowanie
Podczas „Zajęć tanecznych” dzieci miały okazję uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach artystyczno-ruchowych. Zabawy i tańce integracyjne umożliwiły lepsze poznanie się i zbudowanie poczucia wspólnoty. Improwizacje ruchowe zachęcały do wyrażania emocji i kreatywności, co pozytywnie wpłynęło na rozwój wyobraźni. Praca w grupach rozwijała umiejętność współpracy i naukę komunikacji, a taniec z pomponami dodał energii i radości, jednocześnie rozwijając koordynację ruchową. Ilustrowanie ruchowo-taneczne do piosenki było świetnym sposobem na połączenie sztuki i muzyki, co sprzyjało lepszemu zrozumieniu rytmu i melodii. Z kolei tańce połamańce rozwijały umiejętność obserwacji i naśladowania, a także elastyczność ciała.
W listopadzie kontynuowany był „Projekt edukacyjny” pod nazwą "Zdrowy przedszkolak", który miał na celu promowanie zdrowego stylu życia wśród najmłodszych. W ramach zajęć dzieci miały okazję uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach, które nie tylko bawiły, ale również edukowały. Jednym z głównych punktów programu było przygotowywanie soku przy użyciu wyciskarki wolnoobrotowej. Dzieci z radością wybierały świeże owoce i warzywa, dowiadując się przy okazji o ich właściwościach zdrowotnych i wartości odżywczej. W trakcie realizacji projektu odbyły się również warsztaty artystyczne, podczas których dzieci malowały korkiem różne warzywa i owoce oraz lepiły z plasteliny potrawy i produkty, które mogą być częścią zdrowego śniadania. Przedszkolaki nauczyły się także kilku ciekawych ćwiczeń, które można wykonywać w domu. Dzieci poszerzyły swoją wiedzę na temat zdrowego odżywiania i znaczenia aktywności fizycznej w życiu codziennym, oraz zyskały umiejętności praktyczne, takie jak przygotowywanie prostych posiłków.
W ostatnim miesiącu odbyły się także zajęcia z „Programowania”, które połączyły naukę z zabawą klockami LEGO, w szczególności skupiając się na robotyce. Robotyka to dziedzina nauki i technologii, która zajmuje się projektowaniem, budowaniem i używaniem robotów. Jest ściśle związana z programowaniem, ponieważ roboty potrzebują kodu, aby wykonywać określone zadania. Dzieci miały okazję rozwijać swoje umiejętności w tej dziedzinie, udoskonalając istniejące gry logiczne, takie jak warcaby, które są powiązane z kodowaniem. To ćwiczenie pozwoliło im lepiej posługiwać się komputerem i rozwijać zdolności analityczne. Ponadto, dzieci bawiły się na specjalnej macie do kodowania, gdzie zadaniem było odnalezienie odpowiednich pól. Zajęcia rozwinęły umiejętność logicznego myślenia, poprawiły zdolności manualne. Połączenie nauki z aktywnością fizyczną sprawiło, że dzieci były zaangażowane i pełne entuzjazmu do dalszego odkrywania tajników programowania.
W listopadzie w ramach zajęć z „Bajkoterapii” dzieci uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach, które miały na celu rozwijanie ich kreatywności, umiejętności społecznych oraz świadomości ciała. Jednym z kluczowych elementów zajęć było malowanie farbami do muzyki klasycznej. Tego rodzaju aktywność wprowadza dzieci w świat dźwięków, które wpływają uspokajająco i wspomagają koncentrację. Klasyczna muzyka, znana ze swojej złożoności i harmonii, może także stymulować rozwój intelektualny i emocjonalny. Dzieci miały również zajęcia z jogi na specjalnych matach, co przyniosło im wiele korzyści - wzmocniły swoje mięśnie i poprawiły ich elastyczność, uczyły się technik relaksacyjnych oraz ćwiczyły koncentrację. Poprzez zabawne pozycje i ćwiczenia oddechowe rozwijały świadomość swojego ciała oraz uczyły się, jak radzić sobie ze stresem. Przedszkolaki słuchały też bajek z morałem i następnie pracując w grupie wspólnie wykonywały zadania dotyczące danego utworu. Całość zajęć bajkoterapii wspierała wszechstronny rozwój dzieci, integrując elementy sztuki, muzyki, ruchu i wspólnego działania, co z pewnością przyczyniło się do ich lepszego samopoczucia i rozwoju społecznego.
Na zajęciach z „Terapii ręki” dzieci przede wszystkim rozwijały zręczność. Prowadzone były ćwiczenia i zabawy ruchowe z wykorzystaniem gazet, podczas których przedszkolaki cięły nożyczkami po linii, robiły wydzieranki czy wykonały statek według podanej instrukcji. Uczestniczyły także w zabawach z woreczkami gimnastycznymi. Odbyły się również ćwiczenia w parach z wykorzystaniem różnych piłek. Nie zabrakło zabaw z elementem celowania. Dużą atrakcję stanowiły zajęcia podczas których dzieci mogły budować konstrukcje z wykorzystaniem „sprytnych klocków”. Podczas „zabaw stolikowych” ćwiczyły swój refleks i umiejętności manipulacyjne. Również w listopadzie specjalny nacisk był kładziony na wdrażanie uczestników do samodzielności podczas codziennych czynności (np. ubieranie/rozbieranie się, wiązanie butów).
Zajęcia „Zabawy ruchowe” miały na celu głównie kształtowanie koordynacji ruchowej. Przedszkolaki brały udział w ćwiczeniach i zabawach równoważnych, dynamicznych, rozwijających myślenie przestrzenne. Podczas niektórych zajęć dzieci ustawione były w kole i wówczas w pozycji siedzącej lub stojącej poprawiały synchronizację układów motorycznych. Poza tym były naśladowanki wzmacniające pamięć ruchową oraz szybką reakcję na umówiony sygnał. W czasie zabaw z piłkami dzieci rozwijały zwinność. Pod koniec miesiąca odbyły się zabawy ruchowe przy muzyce, w czasie których przedszkolaki rozwijały poczucie rytmu oraz wyrabiały umiejętność świadomego rozluźniania i napinania ciała.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły