Projekt "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków"
- 01.04.2025 06:22
- Marzec - podsumowanie
W marcu w ramach projektu unijnego "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków" odbyły się „Zajęcia plastyczne”, które skupiały się przede wszystkim na wzbogacanie kreatywności i rozwijaniu zdolności manualnych. Tematyka zajęć była różnorodna i obejmowała: tworzenie małych ośmiorniczek z rolek po papierze toaletowym, przygotowanie wazoników z baziami, wykonanie pierwszych wiosennych kwiatów oraz muffinek z posypką z plasteliny, ryżu i grochu. Na zakończenie dzieci miały okazję przygotować fantastyczne stworki, co szczególnie pobudziło ich wyobraźnię. Atrakcyjność zajęć podnosiła różnorodność użytych materiałów - maluchy eksperymentowały z różnymi teksturami i kolorami, co dodatkowo rozwijało ich zmysł artystyczny.
„Zajęcia taneczne” koncentrowały się na kształtowaniu wrażliwości na zmianę tempa, dynamiki i wysokości dźwięku, co pozwoliło dzieciom lepiej zrozumieć i interpretować muzykę. W czasie tańców przedszkolaki używały różnych akcesoriów, np. gazety, poduszki, wstążki, Rozwijanie poczucia rytmu odbywało się poprzez improwizacje ruchowe do wybranych utworów, co zwiększyło elastyczność i pewność siebie dzieci w wyrażaniu poprzez taniec. Dodatkowo, rozpoznawanie dźwięków dochodzących z otoczenia wzbogaciło ich umiejętności słuchowe.
Podczas „Projektu edukacyjnego” kontynuowane były zajęcia z cyklu „Zaczarowane kredki”. Pierwsze zadanie polegało na tworzeniu zwierzątek z rolek po papierze toaletowym, co pozwoliło na rozwinięcie umiejętności manualnych oraz wyobraźni przestrzennej. Następnie dzieci przygotowywały biedronki, wypełniając ich wnętrza kulkami z bibuły i krepiny. Kolejną aktywnością było tworzenie "wiosennego deszczyku", czyli pryskanie pędzlem różnych kompozycji kolorystycznych, co zapewniło eksperymentowanie z barwami i rozwijanie wyczucia estetycznego. Malowanie do muzyki klasycznej było sposobem na połączenie sztuki z muzyką, co pomogło w rozwijaniu harmonii i synchronizacji ruchów. Dzieci lepiły również kwiaty wiosenne z plasteliny, co rozwijało ich zdolności motoryczne i kreatywność w tworzeniu trójwymiarowych form. Na koniec, symetryczne odbijanie kształtów na kartce nauczyło najmłodszych podstaw symetrii i równowagi w kompozycji.
W ramach „Programowania” odbyły się następujące zajęcia: programowanie ruchów bohatera gry, nauka obsługi myszki komputerowej, zabawy z rzutnikiem "fun floor", programowanie na macie do kodowania oraz odkodowywanie obrazków. Podczas zajęć z programowania ruchów bohatera gry, dzieci rozwijały umiejętności logicznego myślenia oraz poznawały podstawy algorytmiki. Nauka obsługi myszki komputerowej była szczególnie przydatna dla młodszych uczestników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerami. Dzięki zabawom z rzutnikiem "fun floor", dzieci mogły integrować się w ramach zespołu, rozwijając jednocześnie zdolności motoryczne i koordynację ruchową. Programowanie na macie do kodowania dało możliwość nauki poprzez zabawę, co zwiększyło ich zaangażowanie i kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Odkodowywanie obrazków natomiast, pomogło w rozwijaniu umiejętności analitycznych i wzrokowo-przestrzennych.
Zajęcia z „Bajkoterapii” wprowadziły dzieci w świat relaksacji i emocji poprzez różnorodne aktywności. Tematyka zajęć obejmowała kilka ciekawych warsztatów. Pierwszym z nich była "Bajka o Ramzesie", która przybliżyła dzieciom tajniki jogi. Następnie uczestniczyły w tańcu relaksacyjnym z piórkiem, który pomógł im w rozwijaniu zdolności koordynacyjnych i wrażliwości na muzykę. Kolejnym punktem programu była bajka na wyciszenie "Lot w przestworzach", która poprzez spokojną narrację umożliwiła odprężenie i wyciszenie emocji. Następnie, bajka terapeutyczna "Język igiełka" zachęciła do rozmowy o trudnych emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi. W trakcie zajęć dzieci miały okazję skorzystać z "Księgi emocji", gdzie uczyły się rozpoznawania i nazywania emocji, co znacznie wpłynęło na ich umiejętność komunikowania uczuć. Na zakończenie przedszkolaki uczestniczyły w ćwiczeniach oddechowych, takich jak zdmuchiwanie świecy, co pomogło im w nauce kontroli oddechu i redukcji stresu.
Marcowe zajęcia „Terapia ręki” skupiały się głównie na doskonaleniu chwytu narzędzia pisarskiego oraz ćwiczeniu płynnych ruchów pisarskich. Na początku dzieci przygotowywały z wydzieranki wiosenne kwiaty, rysowały według wzoru zabawki, kolorowały obrazki przedstawiające bohaterów ulubionych bajek. Na kolejnych zajęciach było dyktando graficzne, kreślenie linii pionowych, poziomych, ukośnych i łamanych, rysowanie figur geometrycznych poprzez łączenie kropek, kopiowanie przez kalkę różnych wzorów czy obrysowywanie szablonów. Podczas ćwiczeń graficznych dzieci wykorzystywały narzędzia wymagające różnej siły nacisku (np. kreda, kredki woskowe, ołówki, pióra, pisaki, wata), tacki z materiałem sypkim oraz monitor multimedialny.
„Zabawy ruchowe” miały na celu wzmacnianie wiary w możliwości dziecka podczas pokonywania coraz trudniejszych zadań ruchowych. Na zajęciach dzieci wykorzystywały różne przybory, które pomagały w realizacji powyższego celu i rozwijały motorykę dużą: szarfy (nauka kontroli nad ciałem i przestrzenią), woreczki (rozwijanie precyzji ruchów), obręcze (poprawa funkcjonowania podstawowych układów sensorycznych), krążki (wielozmysłowa stymulacja), laski gimnastyczne (angażowanie mięśni pleców, brzucha i ramion), worki na śmieci (rozwijanie sprawności ruchowej).
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły