Projekt "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków"
Projekt "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków"
- 03.05.2025 18:22
- Kwiecień - podsumowanie
W kwietniu w ramach projektu unijnego "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków" odbyły się „Zajęcia plastyczne”, które miały na celu rozwijanie kreatywności i zdolności manualnych. Tematyka zajęć nawiązywała do wiosennej atmosfery i zbliżających się Świąt Wielkanocnych. Przedszkolaki przygotowały prace plastyczne z różnymi kwiatami oraz ozdoby świąteczne (np. wielkanocny kurczaczek i baranek). Zajęcia były świetną okazją do poznania tradycji i symboli związanych z aktualną porą roku i bieżącymi świętami, co wzbogaciło wiedzę najmłodszych.
Podczas „Zajęć tanecznych” przedszkolaki uczestniczyły w ćwiczeniach rytmicznych dostosowanych do tempa muzyki, co pomogło im rozwijać poczucie rytmu i koordynację ruchową. Zabawy ruchowe z wykorzystaniem Hula hop wprowadziły element radości, jednocześnie wspierając rozwój motoryki dużej. Podczas zajęć dzieci ćwiczyły również technikę taneczną, zwracając szczególną uwagę na pracę nóg i ramion, co wpłynęło na poprawę ich postawy i zwiększenie świadomości ciała. Uczyły się również szybkiej reakcji na zmianę kierunku ruchu.
Podczas „Projektu edukacyjnego” kontynuowane były zajęcia z cyklu „Zaczarowane kredki”, kiedy to przedszkolaki pracują w oparciu o różne techniki plastyczne. Na początku było malowanie farbami w rytm wiosennej muzyki relaksacyjnej. Później dzieci malowały chabry przy użyciu rozciętej rolki po papierze toaletowym - to zadanie nauczyło je, że do tworzenia sztuki można wykorzystać różne nietypowe narzędzia. Kolejnym punktem programu było tworzenie prac za pomocą „magicznych pisaków” czyli psikanie tuszem w różnych kierunkach. Nie zabrakło również odniesienia do zbliżających się Świąt Wielkanocnych - maluchy przygotowały pisanki oraz przestrzenne zajączki wielkanocne.
W ramach „Programowania” odbyły się następujące zajęcia: układanie puzzli online, (opanowanie precyzyjnego posługiwania się myszką komputerową), rozwiązywanie kart pracy związanych z kodowaniem (sekwencjonowanie obrazków w odpowiedniej kolejności, tworzenie prostych algorytmów do rozwiązywania labiryntu), tworzenie prostych gier (przyswojenie podstaw programowania i logiki komputerowej). Na zajęciach korzystano także z klocków LEGO przeznaczonych do programowania, co umożliwiło dzieciom m.in. zrozumienie związków przyczynowo - skutkowych. Dzięki zajęciom z programowania przedszkolaki ćwiczyły umiejętność współpracy w grupie, wzmocniły swoje umiejętności planowania, rozwinęły chęć do nauki nowych technologii.
Zajęcia z „Bajkoterapii” skupiały się przede wszystkim na wsparciu emocjonalnym dzieci poprzez tańce relaksacyjne z balonem, jogę oraz czytanie inspirujących bajek. Podczas tańców maluchy poruszały się w rytm łagodnej muzyki, uczyły się kontroli oddechu i koordynacji ruchowej, co sprzyjało redukacji napięcia i stresu. W trakcie jogi dzieci ćwiczyły m.in. pozycję „Drzewo”, „Kotek” czy „Motyl”, co wpłynęło na rozwinięcie elastyczności, równowagi oraz koncentracji. Każda sesja jogi kończyła się chwilą wyciszenia i relaksacji. Podczas czytania bajek dzieci wysłuchały opowieści „Odwaga i pokonywanie strachu - historia małego lwa” oraz „Tęczowy kamień - historia przyjaźni”. Te inspirujące opowiadania pomogły zrozumieć, jak ważne jest pokonywanie własnych lęków oraz jak cenną wartością jest przyjaźń. Dzieci miały również możliwość stworzenia własnego kamienia magicznego - to kreatywne działanie pozwoliło im wyrazić siebie i swoje uczucia w formie artystycznej.
Podczas „Zabaw ruchowych” dzieci rozwijały aktywność społeczną poprzez wykorzystanie metod twórczych. Początkowe zajęcia były prowadzone „Metodą opowieści ruchowej J. G. Thulina”, która polegała na ruchowej interpretacji usłyszanych treści i usprawnianiu wszystkich głównych grup mięśniowych. Kolejne ćwiczenia opierały się na „Gimnastyce twórczej R. Labana” - rozwijanie inwencji twórczej i poczucia rytmu, kształcenie motoryki w zakresie siły i zwinności, wzmacnianie mięśni nóg. Były również zajęcia według „Pracy szkolnej K. Orffa” i „Gimnastyki rytmicznej A. i M. Kniessów” - obie metody bazowały na ruchu naturalnym. Na końcowych zajęciach były „Elementy Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona” - zachowanie równowagi między prawą i lewą stroną ciała oraz „Elementy metody Ruchu Rozwijającego W. Sherborne” - budowanie relacji społecznych w grupie, stymulowanie rozwoju psychoruchowego, kontrolowane rozładowanie emocji.
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły