Projekt "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków"
01.04.2025 06:24Relacja fotograficzna z marcowych zajęć znajduje się w albumie. Zapraszamy do oglądania :)Projekt "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków"
01.04.2025 06:22Marzec - podsumowanieW marcu w ramach projektu unijnego "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków" odbyły się „Zajęcia plastyczne”, które skupiały się przede wszystkim na wzbogacanie kreatywności i rozwijaniu zdolności manualnych. Tematyka zajęć była różnorodna i obejmowała: tworzenie małych ośmiorniczek z rolek po papierze toaletowym, przygotowanie wazoników z baziami, wykonanie pierwszych wiosennych kwiatów oraz muffinek z posypką z plasteliny, ryżu i grochu. Na zakończenie dzieci miały okazję przygotować fantastyczne stworki, co szczególnie pobudziło ich wyobraźnię. Atrakcyjność zajęć podnosiła różnorodność użytych materiałów - maluchy eksperymentowały z różnymi teksturami i kolorami, co dodatkowo rozwijało ich zmysł artystyczny.
„Zajęcia taneczne” koncentrowały się na kształtowaniu wrażliwości na zmianę tempa, dynamiki i wysokości dźwięku, co pozwoliło dzieciom lepiej zrozumieć i interpretować muzykę. W czasie tańców przedszkolaki używały różnych akcesoriów, np. gazety, poduszki, wstążki, Rozwijanie poczucia rytmu odbywało się poprzez improwizacje ruchowe do wybranych utworów, co zwiększyło elastyczność i pewność siebie dzieci w wyrażaniu poprzez taniec. Dodatkowo, rozpoznawanie dźwięków dochodzących z otoczenia wzbogaciło ich umiejętności słuchowe.
Podczas „Projektu edukacyjnego” kontynuowane były zajęcia z cyklu „Zaczarowane kredki”. Pierwsze zadanie polegało na tworzeniu zwierzątek z rolek po papierze toaletowym, co pozwoliło na rozwinięcie umiejętności manualnych oraz wyobraźni przestrzennej. Następnie dzieci przygotowywały biedronki, wypełniając ich wnętrza kulkami z bibuły i krepiny. Kolejną aktywnością było tworzenie "wiosennego deszczyku", czyli pryskanie pędzlem różnych kompozycji kolorystycznych, co zapewniło eksperymentowanie z barwami i rozwijanie wyczucia estetycznego. Malowanie do muzyki klasycznej było sposobem na połączenie sztuki z muzyką, co pomogło w rozwijaniu harmonii i synchronizacji ruchów. Dzieci lepiły również kwiaty wiosenne z plasteliny, co rozwijało ich zdolności motoryczne i kreatywność w tworzeniu trójwymiarowych form. Na koniec, symetryczne odbijanie kształtów na kartce nauczyło najmłodszych podstaw symetrii i równowagi w kompozycji.
W ramach „Programowania” odbyły się następujące zajęcia: programowanie ruchów bohatera gry, nauka obsługi myszki komputerowej, zabawy z rzutnikiem "fun floor", programowanie na macie do kodowania oraz odkodowywanie obrazków. Podczas zajęć z programowania ruchów bohatera gry, dzieci rozwijały umiejętności logicznego myślenia oraz poznawały podstawy algorytmiki. Nauka obsługi myszki komputerowej była szczególnie przydatna dla młodszych uczestników, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z komputerami. Dzięki zabawom z rzutnikiem "fun floor", dzieci mogły integrować się w ramach zespołu, rozwijając jednocześnie zdolności motoryczne i koordynację ruchową. Programowanie na macie do kodowania dało możliwość nauki poprzez zabawę, co zwiększyło ich zaangażowanie i kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Odkodowywanie obrazków natomiast, pomogło w rozwijaniu umiejętności analitycznych i wzrokowo-przestrzennych.
Zajęcia z „Bajkoterapii” wprowadziły dzieci w świat relaksacji i emocji poprzez różnorodne aktywności. Tematyka zajęć obejmowała kilka ciekawych warsztatów. Pierwszym z nich była "Bajka o Ramzesie", która przybliżyła dzieciom tajniki jogi. Następnie uczestniczyły w tańcu relaksacyjnym z piórkiem, który pomógł im w rozwijaniu zdolności koordynacyjnych i wrażliwości na muzykę. Kolejnym punktem programu była bajka na wyciszenie "Lot w przestworzach", która poprzez spokojną narrację umożliwiła odprężenie i wyciszenie emocji. Następnie, bajka terapeutyczna "Język igiełka" zachęciła do rozmowy o trudnych emocjach i sposobach radzenia sobie z nimi. W trakcie zajęć dzieci miały okazję skorzystać z "Księgi emocji", gdzie uczyły się rozpoznawania i nazywania emocji, co znacznie wpłynęło na ich umiejętność komunikowania uczuć. Na zakończenie przedszkolaki uczestniczyły w ćwiczeniach oddechowych, takich jak zdmuchiwanie świecy, co pomogło im w nauce kontroli oddechu i redukcji stresu.
Marcowe zajęcia „Terapia ręki” skupiały się głównie na doskonaleniu chwytu narzędzia pisarskiego oraz ćwiczeniu płynnych ruchów pisarskich. Na początku dzieci przygotowywały z wydzieranki wiosenne kwiaty, rysowały według wzoru zabawki, kolorowały obrazki przedstawiające bohaterów ulubionych bajek. Na kolejnych zajęciach było dyktando graficzne, kreślenie linii pionowych, poziomych, ukośnych i łamanych, rysowanie figur geometrycznych poprzez łączenie kropek, kopiowanie przez kalkę różnych wzorów czy obrysowywanie szablonów. Podczas ćwiczeń graficznych dzieci wykorzystywały narzędzia wymagające różnej siły nacisku (np. kreda, kredki woskowe, ołówki, pióra, pisaki, wata), tacki z materiałem sypkim oraz monitor multimedialny.
„Zabawy ruchowe” miały na celu wzmacnianie wiary w możliwości dziecka podczas pokonywania coraz trudniejszych zadań ruchowych. Na zajęciach dzieci wykorzystywały różne przybory, które pomagały w realizacji powyższego celu i rozwijały motorykę dużą: szarfy (nauka kontroli nad ciałem i przestrzenią), woreczki (rozwijanie precyzji ruchów), obręcze (poprawa funkcjonowania podstawowych układów sensorycznych), krążki (wielozmysłowa stymulacja), laski gimnastyczne (angażowanie mięśni pleców, brzucha i ramion), worki na śmieci (rozwijanie sprawności ruchowej).
Projekt "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków"
02.03.2025 08:15Relacja fotograficzna z lutowych zajęć znajduje się w albumie. Zapraszamy do oglądania :)Projekt "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków"
02.03.2025 08:06Luty - podsumowanieW lutym w ramach projektu unijnego "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków" odbyły się „Zajęcia plastyczne” podczas których dzieci bawiły się kreatywnie z wykorzystaniem plasteliny, co pozwoliło im na rozwijanie wyobraźni przestrzennej oraz motoryki małej. Kolejnym projektem był rekin z rolki po papierze toaletowym, który uczył ponownego wykorzystania materiałów codziennego użytku i tym samym pobudzał świadomość ekologiczną. Aktywność pt. „Walentynkowy ludzik na patyku” dała dzieciom możliwość wyrażania uczuć i rozwijania umiejętności komunikacyjnych poprzez sztukę. Kolorowanie obrazka według instrukcji z wykorzystaniem kredek i pisaków wspierało umiejętności koncentracji oraz zdolność podążania za wskazówkami. Zajęcia z origami, takie jak tworzenie pieska i ślimaka, rozwijały zdolności logicznego myślenia i cierpliwość, a także wprowadzały dzieci w świat geometrii poprzez zabawę.
W trakcie „Zajęć tanecznych” dzieci uczyły się m.in. tańców do piosenek w języku angielskim "She Doesn't Mind" oraz „Crazy Love” - celem było rozwijanie poczucia rytmu i koordynacji słuchowo-ruchowej. Na kolejnych zajęciach najmłodsi naśladowali śnieżynki przy wykorzystaniu wstążek i kół. Podczas innych spotkań dzieci prezentowały umiejętności taneczne zarówno w parach, jak i indywidualnie oraz utrwalały podstawowe kroki i figury taneczne co przyczyniło się do zacieśnienia więzi między przedszkolakami, a także rozwinęło umiejętność lepszego rozpoznawania i podążania za rytmem muzyki.
Zajęcia z „Bajkoterapii” w lutym przedstawiały bogaty program aktywności, które miały na celu wspieranie rozwoju emocjonalnego i fizycznego. Dzieci uczestniczyły w ćwiczeniach relaksacyjnych i sesjach jogi, które pomogły im wyciszyć umysł i zyskać lepszą kontrolę nad emocjami. Zajęcia obejmowały także ćwiczenia oddechowe, takie jak "bańki", "s=syczące węże", oraz "piłeczka na brzuszku" i "magiczny oddech", które uczyły prawidłowego oddychania oraz wydłużania fazy oddechu. Ważnym elementem było słuchanie opowiadań uczących rozpoznawania emocji oraz współpracy z innymi. Bajki te nie tylko rozwijały empatię i umiejętności społeczne, ale również inspirowały dzieci do refleksji nad własnymi uczuciami i relacjami z rówieśnikami. W efekcie, cały cykl zajęć przyczynił się do wszechstronnego rozwoju przedszkolaków, przygotowując je lepiej do wyzwań codziennego życia i budowania zdrowych relacji z otoczeniem.
W ramach „Programowania” odbyły się ćwiczenia z użyciem interaktywnego rzutnika "FunFloor", który angażował dzieci w gry oraz zabawy trenujące spostrzegawczość i uwagę. Dzięki temu przedszkolaki mogły doskonalić zdolności obserwacyjne oraz koncentrację, co jest kluczowe w procesie uczenia się. Kolejnym etapem było walentynkowe programowanie z wykorzystaniem maty do kodowania. Dzieci miały również okazję bawić się klockami do programowania, co dodatkowo stymulowało ich kreatywność oraz zdolności manualne, rozwijało umiejętności techniczne, cierpliwość.
Podczas „Projektu edukacyjnego” kontynuowane były zajęcia z cyklu „Zaczarowane kredki”. Przedszkolaki uczestniczyły w różnorodnych aktywnościach artystycznych np. malowanie mrozu gąbką, które rozwijało ich wyobraźnię przestrzenną i zmysł dotyku. Malowanie farbami do utworu "Zima, zima, zima" umożliwiło im wyrażenie emocji i zrozumienie związków między muzyką a sztuką wizualną. Ozdabianie balonowego ludzika według własnego pomysłu wspierało kreatywność i zdolności manualne. Rysowanie odbicia lustrzanego prostych elementów w ćwiczeniu "oś symetrii" pomogło zrozumieć pojęcie symetrii, co jest kluczowe w matematyce i naukach przyrodniczych. Geometryczny dinozaur wprowadził najmłodszych w świat kształtów i form, a malowanie "Pierwszych kwiatów wiosennych" klejem w płynie rozwijało precyzję ruchów i cierpliwość. Wszystkie te działania nie tylko bawiły, ale i uczyły, rozwijając u dzieci zdolności motoryczne, zmysł estetyczny oraz umiejętność pracy w grupie i komunikacji.
Na zajęciach z „Terapii ręki” dzieci przede wszystkim rozwijały umiejętności chwytno-manipulacyjne oraz chwyt pęsetowy. Było to możliwe dzięki zabawom z wykorzystaniem klamerek, spinaczy, szczypiec, pęsety czy skakanek. Przedszkolaki rozwijały siłę rąk poprzez ugniatanie gumowych piłeczek, krążków, rozciąganie taśm, formowanie wałków z plasteliny, a także dzięki zabawom z wykorzystaniem instrumentów muzycznych. Ćwiczyły również ruchy obrotowe nadgarstka podczas zabaw kulko-klockami. Poza tym dzieci uczestniczyły w zabawach polegających na rozdzielaniu ziaren i wyszukiwaniu monet dzięki czemu doświadczały różnych faktur. W ramach zajęć najmłodsi wykonali także niecodzienne naszyjniki (z użyciem m.in. makaronu, słomek).
„Zabawy ruchowe” prowadzone w lutym miały na celu rozwijanie podstawowych umiejętności ruchowych (chód, bieg, rzut, skok). Na początku miesiąca dzieci wykonywały ćwiczenia rozciągające i wzmacniające oraz przy wykorzystaniu różnego sprzętu do balansowania uczestniczyły w zabawach z elementem równowagi. Następnie prowadzone były gry i zabawy na czworakach oraz doskonalenie różnych form podskoków, wyskoków czy przeskoków. Poza tym przedszkolaki ćwiczyły rzuty, toczenie i celowania oraz biegi połączone ze startem z różnych pozycji. Ze względu na porę roku i warunki atmosferyczne maluchy wzięły udział również w zabawach na śniegu.
Projekt "Gmina Wyrzysk wspiera przedszkolaków"
31.01.2025 10:23Relacja fotograficzna ze styczniowych zajęć znajduje się w albumie. Zapraszamy do oglądania :)